Ev DekorasyonManşet

Doğru Mutfak Tasarımı Nasıl Kurgulanır?

Mutfak tasarımları, kullanım açısından doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle ev içi dekorasyon ve çalışma düzenine dikkat edilmeli ve çalışmalarda mutfak tasarımı konusunda ekstra bir özen sarf edilmelidir. Mutfak ev içerisinde en sık kullanılan alanlardan biri olduğu için tasarımlara daha fazla dikkat edilmelidir. Bu nedenle mutfak içi için belirli altın kuralları bilinmesi ve mutfak tasarımlarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Mutfak tasarımı nasıl olmalı ve neler yapılmalı gibi sorular bu noktada en önemlilerindendir.

 

Renk Seçimi
Günümüzde mutfak tipine göre renk seçimi oldukça revaçta ve doğru olanıdır. Ancak genel olarak koyu renk modası da mutfak tasarımlarında kendini göstermektedir. Ancak güneş almayan bir mutfak yapısı var ise koyu renk kullanımı Mutfak tasarımı nasıl olmalı sorusu için olumsuz bir örnek olacaktır. Bu nedenle mutfak yapısına göre renk seçimleri yapılması gerekmektedir.

Tezgâh Malzeme Seçimi
Tezgâh mutfak içerisinde sıkça kullanılan alanlardandır. Kullanışlı bir şekilde olması bu nedenle önemlidir. Küçük bir mutfak yapısına sahipseniz, tezgâh için daha kullanımlı tasarımları tercih etmelisiniz. Bu konu haricinde mutfak tasarımı nasıl olmalı sorusu içerisinde tezgâh malzemesi de kendine önemli bir yer bulmaktadır. Mermer, granit, lapitek ve neolith gibi, genel tezgâh malzemeleri dayanıklılığı ve görsel seçeneği fazla olduğundan işinizi kolaylaştırmaktadır. Ahşap tezgâh seçimi yapan kişiler için de ahşap malzemenin su ile deforme olacağı söz konusudur. Bu nedenle kesici aletlere, aside ve ısıya karşı dayanıklı bir tezgâh malzemesi seçimi yapılmalı ve kesim işlerini o malzeme üzerinde uygulamalıdır.

Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda mutfak içi için çalışma üçgeni olarak belirlenen alanlar önemlidir. Çalışma üçgeni, mutfak içerisinde ocak, evye ve buzdolabı eşyalarını kapsayan üçgene denilmektedir. Bu alan genel olarak mutfak içerisinin konforunu sağlamak adına yapılmalıdır. Pratik bir hareket sağlanması için 6 metreden fazla olmaması gerekmektedir. Mutfak tasarımı nasıl olmalı konusunda altın kurallardan biri olan ocak, evye ve buzdolabı üçgen şeklinde ayarlanması gerekmektedir. Mutfak tipine göre bu alan değiştirilebilmektedir. Eğer U tipi bir mutfağa sahip iseniz, buzdolabı ve ocak karşılıklı şekilde yerleştirerek, evyeyi de karşı kola yerleştirebilirsiniz. L tipi bir mutfak yapısına sahipseniz, bir alana evye ve buzdolabı yerleştirilirken, diğer alana da ocak koyulabilir. Koridor tarzı bir mutfak tipi var ise, ocak ve buzdolabı aynı tezgâh devamı içerisinde yer alırken, evye karşı tezgâha yerleştirilebilir.Depolama alanları ile mutfak gereçler erinin doğru bir şekilde saklanması ve mutfak içi erzakları doğru konumlanmak önemlidir. Özellikle bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyalar mutfak içerisinde büyük yer kaplar. Bu durum da depolama alanlarını küçültür. Bu sayede mutfak tasarımını bozmadan ev içerisine uygun ve kullanışlı bir alan oluşturulmalıdır. Plan çıkarımı yapılmasında bu durumun belirtilmesi bu nedenle önemli bir işlemdir.
Mutfak tasarımı kullanışlı ve kullanıcıya zorluk çıkarmayacak şekilde olmalıdır. Bundan dolayı mutfak tasarımı seçimlerinde doğru bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Mutfağınızı tasarlarken hayal etmeniz çok önemlidir. Neyi nerede kullanacağınız, tencerelerin yerleri, kaşık ve çatalları hangi güzergahta kullanmak daha önemlidir. Örneğin çatal kaşık çekmecesini genellikle ocağın altına düşünüyoruz, burası sizin için uygun mu yoksa farklı bir yerde olması sizin için daha mı kullanışlı. Ya da en çok gözden kaçan konu mutfakta yeterince açık tezgah alanı bırakılmamasıdır. Bu ileride tost ve kahve makinesini koyacak yer kalmamasına eden olur. Bu yüzden mutfak tasarımları evin en önemli ve en çok kafa yorulması gereken bölümlerdir. Mutfak tasarımı yapıldıktan sonra kendinize sorular sorarak neyi nerede kullanmak istediğinizden emin olmadan siparişinizi vermemenizi öneririm.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu