GündemManşetÖzel HaberTurizm

Dünya Caretta Caretta Günü’nde Ömer Esma Deniz İle Buluştu

Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi, tedavisi tamamlanan iribaş deniz kaplumbağasını anlamlı bir günde özgürlüğüne uğurladı.

Merit International Otelleri bünyesinde bulunan Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi, 12 Haziran Dünya Caretta Caretta Günü’nde bir deniz kaplumbağasını daha denizle buluşturarak özgürlüğüne uğurladı. Etkinlik, Merit Royal & Crystal Cove Otelleri’nin kumsalında gerçekleşti. Lapta bölgesinden,  balıkçı Levent Çiftçi’nin ihbarı üzerine ulaşılan iribaş deniz kaplumbağasına (Caretta Caretta), balıkçının kısa süre önce vefat eden arkadaşı Ömer Bulut’u anmak adına Ömer Esma ismi verildi. Akciğerlerinde çok miktarda su biriktiği ve bağırsaklarında yoğun enfeksiyon olduğu tespit edilen Ömer Esma, Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi tarafından tedavi edilerek eski sağlığına kavuşturuldu.

Esma Bulut da etkinliğe eşlik etti

Eşinin adı verilen deniz kaplumbağasını doğal ortamına uğurlamak üzere Esma Bulut da etkinliğe katıldı. Esma Bulut, böylesi anlamlı bir etkinlikte eşini anmanın mutluluğunu yaşadı.

Kara: “Üreme sezonu sona ermeden Ömer Esma’yı sağlığına kavuşturmak çok önemliydi”


Merit Otelleri Sosyal Sorumluluk Projeleri Müdürü Silem Sargın Kara, yaklaşık 50-60 yaşlarında erkek birey olan Ömer Esma’nın şu an genel sağlık durumunun oldukça iyi olduğunu belirterek deniz kaplumbağalarının çiftleşme ve yumurtlama dönemi henüz bitmeden onu doğal ortamına gönderebilmenin, popülasyona yapacağı katkı açısından oldukça kıymetli olduğunu kaydetti. Kara, sezon sona ermeden Ömer Esma’nın tedavisini tamamlayabilmiş olmalarından dolayı son derece mutluluk duyduklarını dile getirdi.

“Tibuk, denizlerimizdeki kirliliğe dikkat çekti”


3 yılı aşkın süredir tedavi ve bakıma muhtaç deniz kaplumbağalarının sağlıklarına kavuşmaları için faaliyetlerine devam eden ve bugüne kadar 35 deniz kaplumbağasını iyileştirip doğal ortamına bırakan Meritta, deniz kaplumbağaları hakkında toplum bilincini artırmayı hedeflerken yaşanabilir bir doğa için çalışmalarını da sürdürüyor. Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi’nin mimarı, Net Holding Murahhas Üyesi ve Genel Koordinatörü Hande Tibuk, deniz kaplumbağalarının ve yaşam alanlarının daha iyi şartlarda olabilmesi için her geçen gün yeni projeler geliştirmeye çalıştıklarını belirterek denizlerdeki kirliliğe dikkat çekti. Tibuk: “Yaralı deniz kaplumbağalarının iç organlarında tespit ettiğimiz plastik atıklara ve denizlerde biriken ağır metallerden kaynaklı hastalıklara bağlı olarak kirliliğin daha da ciddi boyutlara ulaştığını anlayabiliyoruz. Özellikle son günlerde Marmara Denizi’nde oluşan deniz salyası durumun ne kadar kritikleştiğinin bir başka kanıtı niteliğindedir. Gözlemlenen yoğun müsilaj sebebi ile denizdeki oksijen seviyesi düşüyor, canlılar hayati tehlikelerle karşılaşıyor. Çoğu tür başka denizlere göç etmek zorunda kalırken denizlerimizdeki biyolojik çeşitlilik de azalıyor” dedi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu