DünyaManşet

Fransa’dan ABD’ye Yeni Özgürlük HeykeliFransa’nın ABD’ye 4 Temmuz Bağımsızlık günü hediyesi olarak ikinci bir Özgürlük Heykeli göndereceği belirtildi. “Küçük kız kardeş” takma adı verilen ve orijinalinin yaklaşık on altıda bir büyüklüğünde bir kopyası olan bronz heykelin 1 – 5 Temmuz tarihleri arasında Ellis Adası’nda orijinalin karşısına yerleştirileceği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Birleşik Krallık’tan 1776’da bağımsızlığını kazandığı gün olarak her yıl “Bağımsızlık Günü” olarak kutlanan 4 Temmuz kutlamaları için, Fransa, ABD’ye ikinci bir Özgürlük Heykeli göndermeye hazırlanıyor.

Amerika Birleşik Devleti’nde bulunan Özgürlük Heykeli’nin yaklaşık on altıda biri büyüklüğünde olan bronz heykelin 1 – 5 Temmuz tarihleri arasında Ellis Adası’nda, orijinal Özgürlük Heykeli’nin hemen karşısına dikileceği açıklandı.

“Küçük kız kardeş” adı verilen bronz heykel, 2011 yılından itibaren Paris’teki Ulusal Sanat ve El Sanatları Konservatuarı (CNAM) müzesinin bahçesinde bulunurken, geçtiğimiz günlerde ABD’ye yapacağı yolculuk için hazırlanmaya başladı.

Pazartesi günü, ‘Küçük kız kardeş’ heykelinin müzenin bahçesindeki yerinden kaldırılması için özel bir tören düzenlenirken, törenin ardından heykel özel bir konteynere yüklendi.

Ağırlığı 450 kilogramın üzerinde olan ve 3 metrenin biraz üzerindeki uzunluğuyla “Küçük kız kardeş”, hâlihazırda ABD’de bulunan 1878 yılında yapılan Özgürlük Heykeli’nin kopyası olarak 2009’da yapıldı.

Kaynak: NTV Haber

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı