ManşetÖzel HaberPeyzaj

Genç Girişimci Hüseyin Tutuş’un Hikayesi

Haber: Zerrin Yapıcıoğulları

Peyzaja olan ilgisi çocukluğundan başlayan ve 6 yaşlarında toprakla oynayarak büyüyen Hüseyin Tutuş’un 22 yaşında giriştiği yeni işi olan Girne Mezar Bakım’ın hikayesini kendisinden dinlemek istedik. Bu işi girişimine nasıl karar verdiğini ve yaşadığı süreci bizlerle paylaşan Hüseyin Tutuş ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

1-Hüseyin Tutuş Kimdir? Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

15 Mayıs 1999 tarihinde Londra’da doğdum. Girne’de büyüdüm ve liseyi Güzelyurt Meslek Lisesi’nde tarım teknisyeni olarak bitirdim. Lapta’da yaşıyorum. Kıbrıs’ın en köklü takımlarından olan Türk Ocağı Spor Kulübü’nde kalecilik yapıyorum ve şu an yeni işimiz olan Girne Mezar Bakım ile ilgileniyorum.

2-Peyzaja olan ilginiz nasıl başladı?

Peyzaj ilgim çocukluktan gelmedir. 6 yaşlarında toprakla oynar kendime ufak çaplı bahçeler yapar ve her günde sulardım. Büyüdükçe ilgimin arttığı bu mesleği bölümünü okuyarak taçlandırmak istedim. Yeşillik, çiçek kokusu ve doğada bulunan tüm güzelliklere her zaman bir hayranlığım vardır.

3-Girne Mezar Bakım’ı fikri nasıl aklınıza geldi?

Askerden çıkmadan önce hep bir düşünce içerisindeydim çünkü kendi işimi kurmak ve bu hayatta bir şeyler başarmak istiyordum. Şu an ortağım olan Harun Köftecioğlu’nun ofisine kahve içmeye uğradım. Sohbet etmeye başladık ve bir süre sonra harun abiye yeni bir iş arayışında olduğumu ve mesleğimi de bu işte kullanmak istediğimi söyledim. Harun abi hemen içeriye gidip bana bir dosya getirdiğini gördüm. Elime tutuşturduktan sonra bana dosyaya göz atmamı ve bu işi yapabileceğimi söyledi. Askerliğim bittikten sonra Harun abiyi arayıp bu işi yapmak istediğimi söyledim. Harun abinin ofisinde yaptığımız ufak bir toplantıdan sonra birlikte ortak olarak bu işi yapamaya karar verdik.

4-Girne Mezar Bakım’da verdiğiniz hizmetlerden bize kısaca bahsedebilir misiniz?

Mezar bakım hizmetlerimiz topraklama ve gübreleme olarak başlar. Her zaman önceliğimiz müşterilerimizin isteklerini yerine getirmektir. Bu istekleri göz önünde bulundurarak hizmetimizi ona göre şekillendiriyoruz. Mermeri belirli kimyasallarla parlattıktan sonra bitki ve çiçek ekimlerini mevsimine ve ortamına uygun olarak belirleyip harekete geçiyoruz. Ön aşamada olan işlemlerimizi bitirdikten sonra haftada 1 yabancı ot temizliğine ve çiçeklerin sulandırılmasını üstleniyoruz. Herhangi bir çiçeğin kuruması sonucu onu hemen değiştirip mezarların sürekli yeşil ve çiçekli kalmasını sağlıyoruz. Yurt dışında olan veya gelip mezarını kontrol edemeyen müşterilerimize sosyal medya aracılığı ile yaptığımız hizmetin düzenli bir şekilde fotoğraflarını çekip gönderiyoruz.

5-Girne Mezar Bakım’ı açtıktan sonra insanlar tarafından aldığınız geri dönüşler nelerdir?

Bu yeni bir iş olduğundan dolayı ilk duyduklarında meraklı bir şekilde bilgi alma isteklerine rastladım ve söylediğim bilgiler sonucu bu işin yurtdışında olan insanların ihtiyacı olduklarını, güzel işler yapacağımı ve aynı zamanda çalışma saatlerinden dolayı sevdiklerinin mezarlarına gidemeyen insanlarımız içinde bir kolaylık sağladığımızdan dolayı çok güzel yorumlar ve dualar aldık.

6-Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Öncelikle bize bu işin başında güvenen müşterilerimize sonsuz teşekkür ederim bu yola sizlerle koyulduk. Genç bir girişimci olarak söylemek istediğim bütün Kıbrıs gençlerimizin hayallerinden, yapmak isteği girişimciliklerden vazgeçmemesi ve bu riskleri almaları gerektiğini söyleye bilirim çünkü önümüzde uzun bir hayat var.

Girne Mezar Bakım hizmetlerimizden yararlanmak isteyen kişiler aşağıdaki bilgilerden bize ulaşabilirler.

İletişim: 0533 888 0222
Facebook: Girne Mezar Bakım  https://www.facebook.com/girnemezarbakim

Benzer Haberler

Başa dön tuşu