BelediyeGenelGündemKıbrısManşetToplum

Girne Bölgesi ilkokullar Arası Resim Yarışması Sonuçları Belli Oldu

Girne Belediyesi tarafından yürütülen, Avrupa Birliği Toplum Kalkınması IV. Hibe Programı kapsamında finanse edilen ‘Transfer İstasyonu ve Geliştirilmiş Atık Yönetimi Projesi çerçevesinde farkındalık artırma amacıyla düzenlenen Girne Bölgesi İlkokullar arası resim yarışması 2- 17 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

16 Kasım 2022 tarihinde son başvuruların yapıldığı yarışmaya; 23 Nisan İlkokulu, Şht. Hasan Cafer İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu, Doğa International Koleji, Dr. Suat Günsel Koleji, Girne Amerikan Koleji, English School of Kyrenia okullarından katılım olmuştur.

Girne Belediyesinden yapılana açıklamada; Atık Azaltma, Yeniden Kullanım ve Geri Dönüşüm Prensipleri” teması ( her iki kategori için)  aynı olarak belirlenen yarışma kategorileri (Kategori 1: İlkokul 1. 2. ve 3. Sınıflar

Kategori 2: İlkokul 4. ve 5. Sınıflar olarak belirlenmişti.

Yarışma Jürisinde;

Şenol Özdevrim ( Ressam – Öğretim Üyesi)

Özlem Ekinci  ( Ressam – Öğretim Üyesi)

Kemal Behcet Caymaz ( Ressam – Öğretmen -Yazar )

görev üstlendiler.

Yarışmaya 7 Bölge ilkokullarında eğitim gören öğrenciler katılım göstermiştir. 1. Kategorisinde 122 öğrenci, 2.kategorisinde ise 97 öğrenci toplamda 219 eser göndermiştir.

Geçtiğimiz gün Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası Komisyon Odasında gerçekleştirilen Jüri Değerlendirme toplantısı sonrasında aşağıda belirlenen öğrenciler yarışmada derece ve ödül aldılar.

Kategori 1 İlkokul 1.2.3. Sınıflar:

Yarışma Birincisi: Yağmur Aydın –  Doğa International Koleji /2 A     (Bisiklet Ödülü)

Yarışma İkincisi: Damelya  Syzdykova –  Doğa  International Koleji / 3 D    (Kol Saati Ödülü)

Yarışma Üçüncüsü: Ayla Fadıl –  Doğa International Koleji / 2 A 500 TL’lik (Kırtasiye Çeki Ödülü)

Girne Belediyesi Başkanlık Özel Ödülü: Karen Yaman Dr. Suat Günsel İlkokulu 2/D Resim – Sanat Malzemesi Ödülü

Kategori 2 İlkokul 4. ve 5. Sınıflar:

Yarışma Birincisi: Milana Salieva – English School Of Kyrenia / 4 P (Bisiklet Ödülü)

Yarışma İkincisi:  Sümeyye Can – 23 Nisan İlkokulu / 4 Beyaz  (Kol Saati Ödülü)

Yarışma Üçüncüsü:  Saadia Ahmet – Şht Hasan Cafer  İlkokulu 5/ C (500’ TL’lik Kırtasiye Çeki)

Girne Belediyesi Başkanlık Özel Ödülü: Sergei Lukianov English School Of Kyrenia Resim -Sanat Malzemesi Ödülü kazanmışlardır.

Yarışma değerlendirme sonuçlarına göre 45 çocuğun eseri ise sergilenmeye değer bulunmuştur.

Yarışmada resimleriyle sergileme alan öğrenciler;

Güneş Tez,  Melisa Akın, Destan Korkmaz, Nisa Bük, Aylin Zerman, Aysel Kumbaracı, Deniz Oruç, Peri Ekingen, Zeynep Ünal, Alvina Sakarya, Emine Gül, Mira Parmaksız,Milan Esenboğa, Mehmet Şevki Karapaşa,  Masal  Bürge,  Karen Yaman , Evren Aydın, Aren   Tatlıcıoğlu, Ada Lina Özgür, Ancelina  Nikita, Arya Yanaray,  Bade Yurtman , Esma Nur, Ada Mehmet, Dilan Seyhan, İbrahim Ahmed, Hasan Ellidört, Ela Kaplan , Melek Nisa Öz, İkra Akşahin , Elvan Gül, Elay Üçkum ,Kaya Berk, Timur Kuveki, Melek Naz, Kamila  Sulpieva, Ayıza Masood, Vera Yaşansal, Maria Lysykh, Duru Ilıcan, Danylo Vorobiov, Almedina Nugieva, Sergei Lukianov, Mira Töre ve Sofya Altıntaş.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü;  Girne Belediyesi tarafından yürütülen, Avrupa Birliği Toplum Kalkınması IV Hibe Programı transfer İstasyonu ve Geliştirilmiş Atık Yönetimi kapsamında düzenlenen proje kapsamında, daha önce fidan dikimi, çevre temizliği gerçekleştirdik.

İlkokullar arası resim yarışması da  bu projenin önemli bir parçasıdır. Bu çerçevede

yarışmanın  geri dönüşüm , atık azaltımı , temiz çevre , yeniden kullanım temalarında düzenlendiğini belirten  Güngördü, çocukların bilinç ve hayal  dünyalarında yer oluşturan bu konularda  toplam 219  resmi yarışmaya göndermiştir.

Bu ve buna benzer etkinliklerle çocuklar üzerinde önemli bir  farkındalık  yaratmak istediklerini belirten Güngördü, bizim nezdimizde  yarışmaya resim  gönderen  219 çocuğun tümü yarışmanın kazananı olmuştur. Çevreye karışı duyarlı , bilinçli  ,çevreyi koruyan , nesiller yetiştirmenin önemli bir görev olduğunu belirten Güngördü;

Çocuklarımızın  bu yarışmaya katılımları konusunda onları teşvik eden ,bizlerle işbirliği yapan  başta tüm ilkokul müdür , öğretmen  ve ailelere  içtenlikle teşekkür eder, çocukların daha yaşanabilir  temiz  bir çevre ve dünyada yaşamalarını sağlamak biz büyüklerin  büyük görev ve sorumluluğundadır dedi.

Kazanan çocuklara ödüllerin verileceği tarihi basın yoluyla duyuracaklarını belirten

Güngördü, proje kapsamında bir diğer etkinliğinin ise Girne belediyesi Çocuk Tiyatrosunun sahneye koyacağı çevre konulu tiyatro gösterisiyle devam edeceğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu