ÇevreGündemGüzellikKıbrısManşetSağlıkToplumYaşam

“Kozmetik Yasasını Zayıflatmak Halkın Sağlığını Riske Atmaktır”

KTMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve Biologlar Derneği var olan kozmetikler yasasının geliştirilmek yerine zayıflatıldığını öne sürerek bunun halk sağlığını riske attığını vurgulayan bir kamuoyu bildirisi yayımlamıştır.

Yayımlanan bildiri şu şekildedir;

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Bundan bir süre önce Sağlık Bakanlığı’mız uzmanları hayrete düşürecek bir karara imza attı ve akla aykırı bir yasa değişikliğini sessizce Meclise göndermiştir. O kadar sessizce yaptı ki bırakın diğer kamu kuruluşları veya meslek örgütlerini kendi kurumu olan İlaç ve Eczacılık Dairesinden bile görüş istenmemiş, Bakanlık oluru ile tek maddelik bir yasa değişikliği Meclise sevk edilmiştir.

Bu yasa değişikliği dünyadaki sağlığı öne alan unsurlar bir kenara bırakılarak denetimi zayıflatacak bir biçimde kozmetik ürünlerin ithalinde sorumlu teknik eleman uygulamasının kaldırılması amaçlanıyor. AB, Türkiye ve birçok dünya ülkesinde kozmetik ithalinde sorumlu teknik uygulaması vardır. Sadece Türkiye’de 1994 yılından beri aralıksız devam etmektedir.

Tüm bunların bilinmesine rağmen ‘çalıştıracak eleman bulamıyoruz’ ‘part time dahi eleman ödeyecek gücümüz yok’ diyen ve bu sektörü temsil ettiğini belirten insanları hayretlerle dinliyoruz. Çağdaş ülkelerde sürekli olarak daha da şeffaflaşan ve ülkemizde her yıl milyonlarca dolarlık ithalat yapılan bu sektöre dair bu mazeretlerle neyin gizlenmeye çalışıldığını anlamaya çalışıyoruz.

Durum o kadar bir gariptir ki Meclis komite görüşmesinde Sağlık Bakanlığı temsilcisi kendi Bakanlığının önerdiği yasa değişikliğini savunmamıştır ve fikir beyan etmeden sessizce konuşulanları not almıştır.

Çok eski tarihlerde kozmetiklerin deride takıldığı düşünülürdü. Günümüzde ise bir kısım kimyasalın cilt üzerinden vücut tarafından emildiği genel kabul gören bir gerçek. Tüm bunlar bu konuyu basit bir ticari konu değil bir sağlık meselesi haline getirmektedir. İnsanımızın kullandığı ve kullanacağı kozmetik ürünler herhangi bir ev eşyası değildir. Hala hazırda eskimiş ve denetim gücünü zayıflamış olan kozmetikler yasasının güçlendirilmesi gerekirken daha da zayıflatılması halkın sağlığını riske atmak demektir. Sağlık Bakanlığımızın bu hatadan hemen dönmesi ve Meclisimizin de bu yasa tasarısını gündeminden düşürmesini talep eder, gizlenmek istenen bu tehlikeli teşebbüsleri halkımızın bilgisine sunarız.

Halil Erensu

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)

KTMMOB Kimya Mühendisleri Odası

  Gizem Mulla

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)

Biyologlar Derneği

Benzer Haberler

Başa dön tuşu