DünyaGenelGündemKıbrısManşetÖzel HaberSporToplumYaşam

Küçük Yaşta Büyük Başarı Öyküsü Armin Tuğberk

Özel Haber

Spor ve sanatın her toplumu ileriye götüreceği, aydınlık ufuklar açacağı bir gerçek. Geleceğimiz olan çocuklarımızın spor ve sanat dallarında göstermiş olduğu başarıları gördükçe gururlarıyoruz. Geleceğimizi bırakacağımız gençlerimizin başarıları göğsümüzü kabartıyor.

İşte o parlak çocuklardan bir tanesi Armin Tuğberk. Armin, küçük yaşına rağmen büyük başarılara imza atan parlak bir sporcu. Son olarak Sırbistan’da gerçekleşen IFBB Dünya Çocuk Fitness Şampiyonası’nda ülkemize getirdiği Dünya 2.liğiyle hepimizi gururlandırdı. Üstelik armin’in tek başarısı bu da değil. Armin’in annesi Neval Tuğberk’ten Armin’in başarı öyküsünü dinledik.

4 Mayıs 2013 de Lefkoşa’da doğdu. İlk Fitness ile tanışması 5 yaşta Nev Fitness salonun kapısından içeri girmesi ile başladı. Nev Fitness salonun sahibi, uluslararası hakem olan eğitmenimiz Neval Çelebioğlu Akgürgen’in, Armin’in gelişiminde çok ciddi bir yere sahiptir. Nev Fitness salonunda görev alan tüm eğitmenler çocuklarla kurdukları bağ ve onlara gösterdikleri ilgili ile çocukların ev ortamındaki gibi rahat ve güvende olmalarını sağlamıştırlar. KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu başkanı Ali Dahlameroğlu ile Asbaşkan Neval Çelebioğlu Akgürgen’in göstermiş oldukları temaslar sayesinde Fitness alanında yurtdışında yarışmalara katılabilme fırsatını çocuklarımız sahip olmuştur. Her yurtdışı ve yurtiçi şampiyonalarında federasyon başkanımızda çocukları hiç yalnız bırakmayarak hep yanlarında olmuştur.

Armin Fitness’e başladıktan 6 ay sonra,

-2018 yılında Güzelyurtta gerçekleşen Çocuk Fitness şampiyonasında dereceye girmiştir.

– 2019 yılında ise  Avusturya’nın Viyana şehrinde gerçekleşen Avrupa Çocuk Fitness şampiyonasında 6 yaş Fit-Kid kategorisinde Avrupa birinciliği kazanmıştır.

– Araya Pandemi girsede çocuklar hiçbir zaman durmamış ve online olarak hocaları ile eğitimlerine hep devam etmiştir. Bu dönem gerçekten çocukları motive ettiği ve her zaman çocuklarımızın yanında olduğu fitness’i iliklerine kadar işlediği için hocaları Neval Çelebioğlu Akgürgen’e ne kadar teşekkür etsek azdır.

– 2021 KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu Gençler ve Çocuklar Fitness Şampiyonasında Akrobatik Fitness Pro Kızlar 8 yaş kategorisinde birinci olmuştur.

–  2021 yılında Sırbistanda gerçekleşen IFBB Dünya Çocuk Fitness Şampiyonasına katılmış olup 8 yaşta Dünya 3.sü olmuştur.

– 2022 KKTC Halter ve Vücut Geliştirme Federasyonu Gençler ve Çocuklar Fitness Şampiyonasında Akrobatik Fitness Pro Kızlar 9 yaş kategorisinde birinci olmuştur.

–  2022 yılında Sırbistan’da gerçekleşen IFBB Dünya Çocuk Fitness Şampiyonasına katılmış olup 9 yaşta Dünya 2.si olmuştur.

Özellikle son 2 yılda Sırbistanda gerçekleşen yarışmalarda çocuklara verilen puanlarda denge- kareografinin yanı sıra vucüt puanıda yer almaktaydı. Vücut puanınında önemli olduğu yarışmaya 3 ay kala Armin diyet yapıp sağlıklı beslenme programı çercevesinde beslenmiştir. Bu 3 aylık süreçte sağlıklı beslenmesi için Food For Fit sahibi Güran Ataker, Armine beslenme sponsoru olmuştur. 9 yaşında bir çocuğun 3 ay boyunca Food For Fit yemekleri dışında hiçbir şekilde beslenmemiş ve bu sürede yaklaşık olarak 4 kilo vererek vücudundaki kasların ön plana çıkmasına ve denge hareketlerinin daha rahat yapmasına neden olmuştur. Tabiki bu 3 aylık süre çok kolay geçmemiştir. Ancak Armin’in göstermiş olduğu kazanma isteği, özveri ve hırsına ailesi olarak hep destek olup onun yanında herzaman duruduk.

Spor alanında başarı gösteren gençlerimiz ve çocuklarımızın başarılarının daha da artabilmesi için devletimizin spor salonlarına veya federasyonlara mali katkılarının arttırması gerekmektedir.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu