ÇevreKıbrısManşet

Plajlardan Alınan Deniz Suyu Numuneleri Temiz

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 27 Haziran 2024 tarihinde “KKTC Genelinde Deniz Suyu Kalitesinin İzlenmesi, Numune Alınması ve Analiz Edilmesi” konularında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde 83 plajdan deniz suyu numunesi alındı.

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 27 Haziran 2024 tarihinde “KKTC Genelinde Deniz Suyu Kalitesinin İzlenmesi, Numune Alınması ve Analiz Edilmesi” konularında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde, Temmuz ayı içerisinde KKTC genelinde toplam 83 plajımızdan deniz suyu numunesinin Çevre Koruma Dairesi personelince alınarak, Devlet Laboratuvarında analiz edilmesinin sağlanması planlanmıştır.

Bu doğrultuda, 2 Temmuz 2024 Tarihinde Girne Bölgesi plajlarımızdan ve 3 Temmuz 2024 Tarihinde Güzelyurt-Lefke Bölgesi plajlarımızdan alınan deniz suyu numunelerinin analizleri sonuçlanmış olup, numunelerin alındığı plajlarımız ve analiz sonuçlarına ait değerlendirmeler aşağıda listelenerek kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Söz konusu listeden görülebileceği gibi; standart limitler çerçevesinde incelenen parametrelere ait limit değerlerin aşılmamış olması nedeniyle, bahse konu plajlarımızın halk sağlığı bakımından yapılan değerlendirmelerinde halkın kullanımına uygun oldukları tespit edilmiştir.

Uygulanmakta olan plan çerçevesinde, analizleri sürmekte ve yeni yapılacak plajlarımıza ait değerlendirmeler ise, ilerleyen günlerde analiz sonuçlarının oluşmasını takiben ivedilikle halkımızla paylaşılmaya devam edilecektir. Kamu oyuna saygı ile duyurulur.


Benzer Haberler

Başa dön tuşu