GündemManşetÖzel HaberTurizm

Sezgin Talşık: “İyi Ki Yola Erken Çıkmışım”Haber: Zerrin Yapıcıoğulları

Emperia Development, 2020 yılında tamamladığı Seaside Boutique projesiyle Girne’de başarılı bir projeye imza attı.

Emperia Developments kurucusu Sezgin Talşık, gayrimenkul sektöründe 7 yıllık tecrübesi ardından kendine ait inşaat firmasını kurarak başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Talşık “İyi ki yola erken çıkmışım” diyerek, yaptığı projeleri bize aktardı ve güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

1-Sezgin Talşık Kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Bu yola gayrimenkul sektörüyle çıktım. Bir İnşaat Mühendisi olarak, gayrimenkul sektöründe sektörün en iyileriyle geçirdiğim 7 yıllık tecrübenin ardından Kuzey Kıbrıs piyasasının en genç İnşaat Firması yöneticisiyim. Mühendislik eğitimimde “Proje Yönetim ve Planlama” ve “Enerji Verimliliği”  alanlarında ekstra çalışmalarım oldu. Firmayı kurarken de kurduktan sonra da içimizde mutlu yuvalar üretmenin verdiği heyecan vardı. Biz mutlu nesillerin mutlu anılar biriktirerek büyüdüğü yaşam alanları yaratmak amacındayız. İlk projemizde de bunu başarmış olmanın verdiği gururla diyorum ki iyi ki yola erken çıkmışım. Ülkemize, bölgemize kazandıracağımız çok şey var. Artık zaman bizim zamanımız. Biz ne kadar çalışırsak o kadar çağın ve medeniyetin gerektirdiği işleri ortaya koyabiliriz. Başarıya iyi bir takımla, takım oyunuyla ve hepsinin özünde iyi iletişim kurarak ulaşabiliriz. Biz kendi takımımızı oluştururken gençliğe, başarı açlığına ve netliğe dikkat ettik. Ben işimi netlik ve profesyonellikle yürütmeye çok önem veririm. Özellikle içinde bulunduğumuz inşaat sektörünün bu netliğe ve profesyonel yaklaşıma son derece aç olduğunu görüyorum. Bu yüzden hem iş ortaklarımızdan hem de müşterilerimizden çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Gerek müşterilerimiz gerekse de iş ortaklarımız hep bizim heyecanımıza dâhil oldular bu çok mutluluk verici bir şey. Ayrıca iş hayatı dışında boks ve futbol sporlarıyla uğraşıyorum ve eski bir bateristim. Bu hobilerime mutlaka vakit ayırırım.

2-Emperia Developments’ın hikâyesini bizlerle paylaşabilir misiniz? Ne zaman ve nasıl kuruldu?

Şirketimizi 2019 yılında kurduk. Emperia Developments bir inşaat firmasıdır. Emperia’yı kurarken salt inşaat yapan bir firmadan ziyade yüzyıllar boyunca şehrini korumuş yapıları ilham aldık. Düşünün Kıbrıs yüzyıllar boyunca var olmuş Akdeniz’in en eşsiz kara parçalarından birisi ve bu kara parçası yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve içinde şehri koruyan önemli kaleleri ve yapıları barındırmış. Genel olarak baktığımızda şehir her el değiştirdiğinde bir teknoloji yeniliği olmuş dünyada. Buna ayak uyduranlar; yeni teknikleri ve teknolojiyi kullananlar hep güçlü kalmışlar. İşte biz de bu teknoloji yeniliklerinden birisiyiz. Biz yenilikçiyiz. Yaptığımız inşaatlarda dünyanın en gelişmiş yalıtım malzemelerini kullanıyoruz. İnsan yaşamına en uygun mimari planlamalar yapıyoruz. İnovasyon bir tek yaptığımız işlerde değil şirket yönetim modelimizde de var. Biz gelişen ve değişen dünya gündemini yakından takip ediyoruz ve böylece klasik inşaat firmalarından kendimizi sıyırıyor ve “Farklı ne yapabiliriz?”i düşünüp uyguluyoruz. EMPERIA Developments firmamız Girne’de 2019 yılında ilk başladığı proje Seaside Boutique’i 10 ay gibi bir sürede tamamlayarak bir inşaattan yuvaya dönüşmesini sağladı. Çünkü biz yönetim olarak daha kazmayı vurmadan anahtar teslimlerini hangi koşul ve şartlarda yapacağımızı dahi planlayıp bu süreci yönetiyoruz.

3-Pandemi döneminde 10 aylık bir süreçte tamamladığınız Seaside Boutique projenizden bahsedebilir misiniz?

Seaside Boutique bizim ilk göz ağrımız. Girne Karaoğlanoğlu bölgesindeki projemizi 10 ay gibi bir sürede tamamladık. Evlerine yerleşen müşterilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz, hepsi evlerinde çok mutlular. Pandeminin en sert yaşandığı dönemde tamamladık inşaatı. Bu sürede bunu başarmış olmak ciddi bir adanmışlık, mühendislik, plan ve proje yönetimi gerektiriyor. Biz hem satışlarımızı hem de projemizi piyasa şartlarına göre rekor bir sürede tamamladık. Bu durum aslında zihniyetimizin ne kadar farklı olduğunu gösteriyor. Biz küçük hesapları değil yüzyıllar boyunca şehri koruyan surları hayal ederek bu yola çıktık. Seaside Boutique önceden bir inşaat projesiydi daha sonra bir inşaata dönüştü; şimdiyse çok özel bir bölgede mutlu ailelerin yaşadığı yuvalara. Öyle ki satışları tamamlamış olmamıza rağmen hala müşteri talebi var. Bu sebeple hemen yeni projemizin tasarımlarına başladık.

4-İlerleyen zamanlarda hedeflediğiniz projeleriniz nelerdir?

Seaside Boutique’i 10 ay gibi rekor bir sürede bitirdik. Şimdi hem altyapısıyla hem üst yapısıyla içerisinde harika anıların biriktiği yuvalar var… Yeni bebeği olan aileler, organik sebzelerin yetiştiği bahçeler ve bu mahsullerden yapılan akşam yemekleri… İşte bu bizi hem çok duygulandırıyor hem de sıradaki projelerimiz konusunda heyecanlandırıyor. Daha farklı, daha iyi başka ne yapabiliriz? Bütün Emperia ekibi bu heyecanı paylaşıyoruz. Şimdi sırada denize çok yakın mesafede konumlanmış bir villa projemiz var. Seaways villa projemizin tasarımında sona yaklaşıyoruz. Tabi burada çok daha önemli bir noktada şu ki “Green awareness”. Biz ilkeleri olan bir firmayız ve firmamızı kurarken 3 ana ilke üzerine oturttuk: 1- Çevre İlkesi 2- Fiyatlandırma İlkesi 3- İş Birlikçi İlkesi. Bu ilkeler çok önemli. Bunların önemi almamız gereken kritik kararlarda baz alacağımız esas noktalar olmasıdır. Bugünün gündemine baktığımızda Türkiye’de 12 milyon dekara ekili olan mahsulün yüzde 80’inin başak vermeden kuruduğunu görüyoruz ya da Marmara denizinde görülen Deniz Salyası problemi. Bunlar domino etkisi yaratan çok ciddi iklim problemleridir. Biz yeni nesil, genç yapılanma olarak bu yaşananlarda sorumluluk hissediyoruz. Bu sorumluluğumuz gereği inşaatlarımızda atıklara, çevre kirliliğine, kullandığımız malzemelerin karbon atıklarına ve enerji verimliliğine çok önem veriyoruz. Hedefimiz, Avrupa’daki gibi A sınıfı enerji sertifikasına sahip yapılar üretmektir. Seaways Villalarında da ilkelerimiz ışığında tasarımları tamamlayıp hızlıca üretime başlayacağız. Biz bir inşaata başlamadan önce üretim aşamasının da maksimum verimlilikte geçmesi için plan ve hesaplamaları detaylandırıyoruz. Bunun en büyük sebebi Çevre İlkemiz. Seaways Villalarını tasarımını tamamladıktan sonra kısa süre içerisinde inşaatı bitireceğiz. Henüz projemizin pazarlama çalışmalarına başlamadan bile satışlarımızı neredeyse tamamladık. Çünkü Emperia’dan ev sahibi olan insanların olumlu yorumları ve Seaside Boutique’den ev sahibi olmak için geç kalan müşterilerimiz daha projeyi pazara çıkarmadan bize güvenip yerlerini ayırmak istediler.

5-Son olarak genç girişimcilere vermek istediğiniz tavsiyeler var mıdır?

Ben firmamızı kurarken internet sitemizi hazırlayan arkadaşlarımıza dedim ki bölgemizin genç girişimcileri için bir sekme oluşturalım. Buradaki amacımız fikri olan, projesi olan genç kardeşlerimizin bize ulaşmasını sağlamak ve destek vermek. Çünkü biz inanıyoruz ki bu topraklardan Global Projeler çıkabilir. Dünyada şu anda orijinal bir fikri hangi para birimiyle ölçebilirsiniz? Kripto şifrelemenin geçiş dönemini yaşadığımız bir dünyada artık fikrin nerden çıkacağı hiç belli olmuyor. Biz firma olarak işimize hâkimiz. İşimizde iyiyiz. Bunun dışında genç girişimci arkadaşlarımıza bu özgüveni verebilirsek yeni bir dijital dünya markası neden bizim bölgemizden ihraç edilmesin? Hiçbir şey imkânsız değildir. Emperia Developments iyi bir fikri, disiplini ve inancı olan ülkemiz gençleriyle yola çıkmaya hazırdır.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı