BeslenmeManşetSağlık

Vitamin Ve Mineral Eksikliği Kilo Almanıza Yol AçarKonu kilo verme ve yağ yakma olunca ne yazık ki tüm oklar kalori kısıtlamasına yöneliyor. Fakat bu tamamen yanlış çünkü önceden bir vitamin ve mineral eksikliği olan bir vücuda kalori kısıtlaması getirildiği zaman besin kısıtlaması ile beraber daha fazla eksiklik gerçekleşip daha çok kronik stress, kas kaybı, yağ alımı ve hormonal dengesizlikler meydana gelecektir.

Aslında yağ yakımı için vücudunuzda yeterince mikro nutrientler (vitamin ve mineraller artı lif alımı aslında makro besin örüntüsü (protein, karbonhidrat ve yağ) dengesi kadar önem taşımaktadır!

Biz ne yazık ki vitamin ve minerallerin önemini göz ardı etmekteyiz ve çoğu kronik hastalıkların başlamasındaki ana sebep ise onların eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Artık besinleri ve hayvanları çok daha hızlı büyüttüğümüzden (mass üretim) den dolayı vitamin örüntüsü yetersiz.

Fosfor içeren gübreler kullanıldığından artık calcium magnezyum boron ve zinc %30 bitkiler tarafından emilemiyor!

Artık toprakta ve bitkilerdeki bakteriyel simbiyotik etkileşim yok olmakta.

Toprağın asit oranı bitkilerin mineral alımını ve emilimini azaltmaktadır. Dünyada en çok şu an bitkilerde ve hayvanlarda bu 4 mineral eksikliği meydana gelmiştir bunlar;

-Magnezyum

-Kalsiyum

-Bakır

-Demir

Sorun şu ki; buna bizim beslenme kısıtlamalarımız ve bireylerde bağırsak fonksiyonlarında sorun (emilim bozukluğu), insülin direncine (insülin direnci var ise hücre içine düzgün vitamin ve mineraller giremez)ve özellikle içilen ilaçlar (proton pompa inhibitörleri ) anti acid olarak bilinen bu ilaçlar normalde en fazla (6 haftadan fazla içilmemesi lazım) mide asidini azalttığından besin emilim azalır, içilen tansiyon ilaçları (bu bireylerde özellikle normalde potasyum eksikliği oluştuğu sanılır iken aslında magnezyum eksikliği gelişmektedir)

Ayrıca zinc ve selenyum eksikliği bireylerde sıklıkla görülmekte ve bunlar özellikle bağışıklık ve virüslere karşı koruma sağlayan önemli minerallerdir! Bunun önüne geçip sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için besin çeşitliliği çok ama çok önemlidir.

Benzer Haberler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı