ManşetPeyzaj

Yapraklanmadan Çiçek Açan Bitkiler

Doğayı seven, doğadaki mevsim geçişlerindeki değişiklikleri gözlemleyip takip edenler için, her mevsim geçişi kendi içerisinde farklı güzellikler barındırır. Ancak bu değişiklikler içerisinde en büyük görsel şöleni Kış-Bahar mevsim geçişi sunar.

Bahar mevsimin gelişi ile birlikte bitkiler renk renk, çeşit çeşit çiçekler açmaya başlar. Çiçeklerin renk, koku ve estetik görünümlerinin yanı sıra çoğalması için çiçeklenmesi önemli rol oynar. Bazı bitkiler baharın müjdeleyicisi olarak yaprakları açmadan önce kış sonunda çiçeklenmeye başlar. Bu dönem tozlayıcılar için de vazgeçilmez bir dönemdir. Bu yazımızda, yapraklanmadan çiçeklenen bazı bitki türlerini inceleyeceğiz.

Prunus cerasifera, Cherry Plum, Süs Eriği:


Ağaç yüksekliği 8 metreye kadar ulaşabilir. Taç yapısı asimetrik, açık tepelidir. Rüzgâra karşı direnci iyidir. Kuşlar için yiyecek sağlar, arıların yaşam alanıdır.

Kışın yaprağını döker. Bahar aylarında, yapraklanmadan önce, açık pembe renkte ve bol sayıda çiçek açar. Açan çiçeklerinin rengi daha sonra beyaz renge dönüşür. Meyveleri küre şeklinde olup kırmızı renkli ve hafif buğuludur.

Bol güneşli yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle birlikte, nemli, verimli, az killi toprakları tercih eder. Park ve bahçelerde tek veya gruplar halinde süs bitkisi olarak kullanılabilir. Anavatanı Türkiye, Balkanlar ve İran’dır.

Cercis siliquastrum, Judas Tree, Eerguvan:


İki santim boyunda olağanüstü güzellikteki morumsu pembe çiçekleri, ağaç henüz yapraklanmadan önce açarlar. Dalların, genç ağaçlarda gövde üzerinde bile görülebilen çiçekler 2-20 tanesi bir arada gruplar halinde bulunup, tüm ağacı sararlar.

Anavatanı Ortadoğu, Balkanlar ve Türkiye olan Erguvan ağacı Fabaceae (Baklagiller) familyasının Cercis cinsinin Cercis siliquastrum türüdür. Erguvan güneşli, açıklık, rüzgârlı yerleri sever. Kış soğuklarına -30°C dereceye kadar dayanabilir. Toprak olarak pH nötr civarı topraklara uygundur. Derin ve suyu iyi süzdüren toprakta çok sağlıklı gelişir.

Budama risklidir. Çünkü ağaç kolaylıkla mantar hastalıklarına yakalanabilir. Dalları en uygun budama aletleriyle yara açmadan dümdüz kesmeli ve hastalık olmasın diye özel budama sıvıları, macunları ile kesik yerleri sıvamalısınız.

Paulownia tomentosa, Empress Tree, Kral Ağacı:


Kışın tamamen yapraksız kalan ağaç, baharla birlikte önce çiçeklenmeye başlar. Çiçekleri kokulu, eflatun rengindedir. Yılda yaklaşık 5-6 metre uzaması ve yetiştirmesinin diğer ağaç türlerine göre daha zahmetsiz olması ile bilinir.

Geniş yaprakları ile çok büyük oranlarda co² çözümlemesi yaptığından kent alanlarındaki hava kirliliğinin önlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca co² çözümlemesinde diğer ağaç türlerinden açık ara lider konumdadır. Bu özelliğiyle son yıllarda küresel ısınmaya çare olarak gündeme gelmiştir.

Paulownia suyu seven bir bitki olmasına karşın yüksek taban suyu istemez. Taban suyu toprak yüzeyinden 1-1.5m aşağıda olmalıdır.

İlkbahar ve yaz dikimlerinde bölge ve toprak özelliklerine göre haftada 2-3 kez sulama yapılmalıdır. Su ihtiyacı toprak özelliklerine göre farklılık gösterecektir.

Bitkinin su ihtiyacını tespit etmenin en pratik yolu toprak muayenesidir. Toprak tavını kaybetmeye yakın plantasyonlar sulanmalıdır. Paulownia bol su istemesine karşın kök bölgesinde devamlı aşırı miktarda su istemez. Gereğinden fazla sulandığında özellikle fide dikimi yapılmışsa fidelerde çürümeden dolayı kayıplar olacaktır. Bitkilerin büyümesiyle sulama araları açılacak 15 günde 1’e kadar düşecektir.

Anavatanı Çin’dir. Ancak kışın çok sert geçtiği yerler hariç, hemen hemen yer yerde yetişir.

Magnolia x soulangeana, Saucer Magnolia, Saray Manolyası:

Magnolia x soulangeana çiçeklerini görürseniz baharın geldiğini anlayabilirsiniz. Gösterişli çiçekleriyle etki yaratan Magnolia x soulangeana hibrit (melez) bir türdür. Fransa’da Magnolia liliiflora ve Magnolia denudata türlerinin çaprazlanmasıyla 1826 yılında Etienne Soulange tarafından elde edilmiştir. Bu melez türün çiçeklerinden etkilenilmesiyle hızla yayılmıştır. Aslında Manolyalar Uzakdoğu kökenlidir. En çok üretilen yaprak döken Manolya türüdür.

Yaprak döken, çalı formunda (çok dallı), orta dereceli büyüyen ve genellikle 4-8 metreye kadar boylanan bir çalı ve/veya ağaççıktır. İlkbaharda çiçeklenir (Mart-Nisan) ve erken/ilk çiçeklenen bitkilerdendir. Yapraklanmadan önce çiçeklenir ve çiçekleri büyüktür (10-20 cm). Bu özellik sayılı bitkilerde vardır. Çiçekleri yaprakların arasında kaybolmadığından, bu özelliği ile daha etkili bir hal alır. Fazlaca çiçeklenen bir bitkidir ve hoş kokuludur. Çiçekleri büyük laleye benzer ve pembe, beyaz ve mor renkli olanları vardır ama genellikle pembe renkli çiçekleriyle tanınır. Vazoya konulacak kadar etkilidirler.

Bol ışık ister, gölge alanlar bitkiyi zorlar. Kireçli toprak sevmez, yıl boyu nemli- zengin toprak ister.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu